Tomio Okamura bez immunitetu

Tomio Okamura bez immunitetu

W środę 12 lutego czeska Izba Poselska zagłosowała za pozbawieniem Tomia Okamury immunitetu poselskiego w związkuz tym, że policja prowadzi śledztwo w sprawie nawoływania przez lidera SPD do nienawiści i ograniczania praw i wolności na tle rasowym. Głosowanie poprzedziła burzliwa czterogodzinna debata. W wystąpieniu dla mediów Okamura powiedział, że nadal będzie walczył o bezpieczną Republikę Czeską i o wolność słowa.

Przed zeszłorocznymi wyborami regionalnymi i do jednej trzeciej składu Senatu partia SPD Okamury wystąpiła z serią kontrowersyjnych plakatów. Jeden z nich, uderzających w pakt migracyjny Unii Europejskiej wywołał szczególne oburzenie. Przedstawiał ciemnoskórego mężczyznę z zakrwawionym nożem i w zakrwawionej koszuli (poniżej). Całość była opatrzona hasłem „Chirurdzy z importu nie rozwiążą braków w służbie zdrowia”. Krytycy uznali reklamę za rasistowską. Ich zdaniem niepotrzebnie straszyła opinię publiczną. Złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Okamura wielokrotnie zaprzecza, żeby jego partiaSPD miała zwiazki rasizmem czy ksenofobią. Kampania plakatowa SPD jego zdaniem miała charakter alegoryczny.

Kolejne podejrzenia o popełnienie przestępstwa wywołał także plakat przedwyborczy SPD, na którym dwóch romskich chłopców paliło papierosy. Hasło na plakacie głosiło: „Mówią żebyśmy chodzili do szkoły, ale nasi mają to gdzieś” i „Pomoc tylko dla rodzin posyłających dzieci do szkoły”.   

Za pozbawieniem immunitetu Tomia Okamury głosowali posłowie koalicji rządzącej (ODS, TOP 09 , STAN, KDU-ČSL) oraz od niedawna opozycyjni Piraci oraz jeden poseł niezrzeszony, były członek ANO. Przeciwni wydaniu lidera SPD organom ścigania była reszta opozycji z ANO i SPD. Brat Tomia - również poseł - Hayato Okamura z partii chadeckiej opuścił na czas głosowania salę obrad.

Prześladowania za wolność słowa i koniec demokracji - narracja SPD

Szef klubu poselskiego SPD Radim Fiala niezadowolony z wyników głosowania stwierdził, że zaczyna się nowe era politycznej kryminalizacji, za której narodzinami stoją a głosujący przeciwko Okamurze. „To koniec demokracji” – mówił.

Posłowie SPD umieścili na mównicy transparent z napisem „Nie zagłosuję”. Zdaniem Okamury debata w rzeczywistości dotyczy wolności słowa, a nie jego samego. Porównuje sytuację do socjalistycznej normalizacji. Zdaniem polityków SPD ściganie lidera SPD jest prześladowaniem za wolność wypowiedzi.


15 lutego 2025, na podstawie CTK i FB Tomia Okamury

Poparcie dla partii politycznych w 2025 r.

Poparcie dla partii politycznych w 2025 r.